9 najlepszych książek dla dzieci o historii z przymrużeniem oka

Tym razem nowość na moim blogu. Do tej pory mogliście tu znaleźć recenzje i moją quasi publicystykę na temat książek. Teraz przygotowałam dla Was subiektywne zestawienie książek, które popularyzują i uczą dzieciaki historii, ale nie z nadęciem i pompatycznie, a z przymrużeniem oka. W większości są to fabularyzowane opowieści, uwypuklające wady i przywary wielkich tego kraju lub świata, w przystępny i humorystyczny sposób przybliżające dzieciom mniej i bardziej odległe czasy.
Nie wiem, czy to za sprawą takich właśnie lektur, czy też stało się tak niezależnie od nich, ale moja córka uwielbia historię, głowę ma pełną wiedzy historycznej i zaskakujących ciekawostek i anegdot.
Czy takie lektury przyciągną i zafascynują, to już różnie bywa, ale na pewno warto próbować, bo zawsze coś tam w małej główce może zostać. Po drugie, każde (no, prawie każde) spotkanie dziecka z książką jest wartościowe, a po trzecie proponowane przeze mnie lektury są naprawdę zabawne i przyniosą dzieciom i dorosłym mnóstwo śmiechu.

Poniższe zestawienie nie jest rankingiem. Nie chcę ich szeregować i stwierdzać, które są lepsze, a które gorsze. Według mnie i mojego dziecka wszystkie są warte przeczytania i szczerze je polecam. Kolejność jest przypadkowa.


1. JAGIEŁŁO POD PRYSZNICEM - Paweł Wakuła 
Wydawnictwo Literatura 2015


W moim przypadku już sam tytuł tej książki sprawił, że "leciałam" do niej jak ćma do światła i miałam mocne podejrzenia, że będzie śmiesznie. I rzeczywiście było! W humorystyczny i anegdotyczny sposób dziadek przybliża swojemu wnukowi dawne dzieje naszego kraju i jego władców. Postacie historyczne nie są tu ukazane wyłącznie w blasku i glorii chwały, ale można też dowiedzieć się, jakie mieli słabości i wady. Daty są tu mało istotne, ważniejsze są ciekawostki, które sprawiają, że król czy książę przestaje być tylko postacią z portretu, a staje się człowiekiem z krwi i kości, z którym nawet współczesny może znaleźć jakieś punkty styczne.


 2. A TO HISTORIA! OPOWIADANIA Z DZIEJÓW POLSKI - Kazimierz Szymeczko

Wydawnictwo Literatura 2013


Trzy mole książkowe, Historynek, Militarek i Wierszynek, często spierają się ze sobą i prowadzą długie dyskusje o polskiej historii. Na szczęście mieszkają w miejscu, w którym mają dostęp do różnych kronik i innych źródeł historycznych. Bo, jak na ten gatunek mola przystało, są mieszkańcami biblioteki. Każdy z nich ma inną naturę, stąd niejeden konflikt, ale dzięki temu opowiadają o historii z różnych punktów widzeniaświetnie się uzupełniają.


3. ORŁY PIASTOWSKIE. 10 OPOWIADAŃ Z CZASÓW PIASTÓW - 
Kazimierz Szymeczko, Grażyna Bąkiewicz, Paweł Wakuła

 Wydawnictwo Literatura 2016


To najnowsza pozycja z przygotowanego przeze mnie zestawienia. Tegoroczna nowość i już wiadomo, że będzie pięć części. W opowiadaniach różnych autorów czytelnik, mały i duży, może spojrzeć na doniosłe wydarzenia z naszej historii okiem zwyczajnych, ówczesnych, ludzi. Zestaw autorów gwarantuje, że opowieści nie są snute sztampowo, a w sposób lekki i przyjemny.


4. WARSZAWA: SPACERY Z CIUMKAMI - Paweł Beręsewicz

Wydawnictwo Skrzat 2009  
Ta książka jest nieco inna od pozostałych w zestawieniu, bo raczej jest przewodnikiem. Ale oprócz tego opowiada ona o historii miejsc odwiedzanych przez rodzinę Ciumków i zdarzeń, które w nich się odbyły. I tak na przykład można przeczytać o Powstaniu Warszawskim, Konstytucji 3-go maja, o Obiadach Czwartkowych czy o wybuchu Powstania Listopadowego. A to przecież zdarzenia, które nie ograniczają się lokalnie do Warszawy, a stanowią ważne fragmenty historii Polski w ogóle. Ciumkowie spacerują po Warszawie, dociekliwe dzieciaki zasypują pytaniami, a tata cierpliwie odpowiada, tłumaczy i pokazuje.


5. MITY DLA DZIECI - Grzegorz Kasdepke

Wydawnictwo Literatura 2009
Moja kolejna propozycja jest nie o Polsce i nie o historii, a w sposób bardzo zabawny przedstawia najważniejsze mity greckie. Z mitologią i odniesieniami do niej każdy z nas ma do czynienia, nawet w powiedzeniach. Warto przybliżyć je dziecku, zwłaszcza że Grzegorz Kasdepke pisze współczesnym językiem, pełnym żartów i przerysowując sylwetki mitologicznych bohaterów, pokazuje ich wady i głupstwa, jakie popełniali. Moja córka swoją przygodę z mitami zaczęła, gdy miała 6 lat i oprócz tego, że śmiała się do rozpuku, to świetnie opanowała treść mitów i teraz ma je wszystkie "w małym palcu".
 

   6. MIESZKO, TY WIKINGU! - Grażyna Bąkiewicz

Wydawnictwo Nasza Księgarnia 2015


Pierwsza książka z serii "Ale historia..." opowiada, jak sam tytuł sugeruje, o czasach Mieszka I. Dwunastoletni Aleks, wraz ze swoją paczką przyjaciół i nauczycielem historii - profesorem Cebulą, przenosi się w czasie do roku 990. Próbując znaleźć odpowiedź na pytanie, czy Mieszko był Wikingiem, poznają wiele ciekawostek, np. czemu żona władcy nie chciała jeść lub plemię Polan wysyłało SMS-y. A wszystko to zilustrowane zabawnymi rysunkami i komiksowymi scenkami Artura Nowickiego.

7. KAZIMIERZU, SKĄD TA FORSA? - Grażyna Bąkiewicz

Wydawnictwo Nasza Księgarnia 2016


Znana z pierwszej części serii paczka dwunastolatków przenosi się w czasie. Tym razem udają się do królestwa Kazimierza Wielkiego. Odkrywają, jak przebiegała modernizacja kraju, jego rozbudowa i przebudowa. Jest o rycerzach, ale i o zbójach, o miastach, zamkach, książkach i... sikach! Ponownie książkę dopełniają rysunki Artura Nowickiego.

8. ZIELONE POMARAŃCZE, CZYLI PRL DLA DZIECI - Aneta Górnicka-Boratyńska
Wydawnictwo Ezop 2011


Realia komunistycznej Polski dla dzisiejszych dzieci są abstrakcyjne i w ich głowach mieszczą się pewnie na półce z napisem "Science fiction". Dorosłym ciężko to wytłumaczyć, a dzieciom jeszcze trudniej zrozumieć. Jako Pomoc "naukowa" może posłużyć właśnie ta książka. Autorka opowiada, jak w PRL-u wyglądało jej dzieciństwo, czym różniło się od współczesnego. Jak czas spędzały dzieci, co to były Relaxy, Pewexy, o co chodzi z kupowaniem towarów "na kartki", co było, czego nie było? itp. Warto sięgnąć po tę pozycję, która jest pełna podstawowych informacji na temat czasów słusznie minionych. Dodatkowym atutem książki jest duża ilość zdjęć i rewelacyjne rysunki Bohdana Butenki, które w rodzicach mogą wzbudzić pewną nostalgię i dopełnić wrażeń z podróży w czasie.


9. SERIA "STRRRASZNA HISTORIA" - różni autorzy

Wydawnictwo Egmont     


Jest ponad 40 książek z tej serii (aby poznać wszystkie tytuły, proszę kliknąć tutaj) i niestety nie ma ich już do kupienia w księgarniach. Można je znaleźć w bibliotekach i na serwisach aukcyjnych. Tematyka jest bardzo szeroka, głównie z historii świata, choć jest kilka tomów wydanych tylko w Polsce, a opowiadających o naszych dziejach. Książki te są pełne niesamowitych, nieoczywistych faktów historycznych, o których raczej nie usłyszy się na lekcjach w szkole. Niektóre są makabryczne i ukazujące, jak bardzo świat się zmienił, jak bardzo ewoluowały standardy i metody na nim panujące. A wszystko to napisane bardzo zabawnie. Nie dość, że dziecko się ubawi przy lekturze, to jeszcze będzie mogło zaskoczyć dorosłych swoją wiedzą o aspektach mało znanych. Tę serię polecam raczej dla starszych dzieci, dla grupy wiekowej 10+.


Czy znacie te książki? A może coś dodalibyście do mojego zestawienia?

* Zdjęcia wszystkich okładek pochodzą z serwisu lubimyczytac.pl

Komentarze

 1. Spadlas mi z nieba z tym postem!;) Pierwsze siedem zapisuje i rozpoczynam poszukiwania. Jak dotąd przeczytaliśmy jedna książkę o piastach i miałam zacząć się rozglądać za innymi. Mam podane na tacy ;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Baaardzo się cieszę, że mój post okazał się pomocny :-). Owocnych poszukiwań, a potem miłej lektury :D

   Usuń
 2. JAGIEŁŁO POD PRYSZNICEM faktycznie tytuł przyciąga. Macierzyństwo i czytanie bajek ciągle na mnie czeka, ale nie będzie czekać wiecznie! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prędzej czy później moje zestawienie może Ci się przydać, nawet jako inspiracja prezentu dla dziecka znajomych czy z rodziny :-). Sama te książki czytałam i żałowałam, że tak dobrze i lekko nie czytało się podręczników do historii ;-). Pozdrawiam i dziękuję za komentarz.

   Usuń
 3. świetne zestawienie. Skorzystam na 100%. Mojemu dziecku przyda się coś, co pomoże mu polubić historię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super! Świetnie, że na coś się przyda moje zestawienie. Miłego i wesołego czytania :-).

   Usuń
 4. Fajne propozycje, dzieckiem dawno nie jestem, ale lubię takie książki, sama bym je chętnie przeczytała :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz śmiało czytać :-D. Ja czytałam i dowiedziałam się tego i owego, czego na lekcjach w szkole nie było ;-)

   Usuń
 5. Jagiełło tak mnie zainteresował, że sama z przyjemnością bym go przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytaj 😃! Jest humorystycznie i na dodatek można poszerzyć szkolną wiedzę.

   Usuń
 6. Moje dziecko z pewnością będzie zasypywane takimi książeczkami :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetnie! Czekają Was wesołe lektury i spora dawka wiedzy. Pozdrawiam i dziękuję za komentarz ☺.

   Usuń
 7. Mity Kasdepke są hitem w moim domu, nie wiem ile razy przeczytane, ile razy audiobook przesłuchany. Mam wrażenie, że córka jeśli chodzi o mity jest chodzacą encyklopedią.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak samo jest z moją córką :-D. W szkole wymiata na historii i polskim, a w zakresie mitologii teraz to ja się z nią konsultuję, bo jest specjalistką. I to już nie tylko z mitologii greckiej. Za nią poszły kolejne :-). Teraz na tapecie jest mitologia nordycka.

   Usuń
 8. Dobrze, że o tym napisałaś! To nie są książki zbyt popularne w blogosferze, zresztą jak większość pozycji nawiązujacych do historii. Moja córka niedługo wkroczy na trudną i wyboistą ścieżkę edukacji, więc może już dziś zacznę zapisywać sobie wartościowe pozycje, które w zachęcający sposób uczą historii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już możecie zaczynać :-). My mitologię Kasdepke poznawałyśmy, gdy córka była w zerówce. Forma jest moim zdaniem bardzo przystępna i zrozumiała dla starszych przedszkolaków.
   Do książek dziecięcych uczących historii jeszcze powrócę z kolejną porcją ciekawych tytułów :-)

   Usuń
 9. Mieszko, ty wikingu! i książka o Kaziu rewelacja!!! do tego można jeszcze wspólnie posłuchać piosenek T-raperów znad Wisły :) a z "najnowszych nowości" - Mówcie mi Bezprym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się :-D. U nas też T-raperzy są "korepetytorami" z historii :-).

   Usuń
 10. Dorzucę bezpłatny e-book "Kiedy Polska była mała" http://trasadlabobasa.pl:8080/kiedypolskadziecistarsze.pdf

  OdpowiedzUsuń
 11. Te książki wyglądają na naprawdę fajne. Osobiście historia mnie zawsze nudziła i nie wiem jak zaciekawić nią dziecko, wiec mam nadzieje że te książki dadzą radę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Doskonale Cię rozumiem, bo nie wspominam dobrze lekcji historii w szkole. Były baaardzo nudne.
   Super, że jest teraz tak dużo książek, które mimochodem uczą historii, a w głównej mierze po prostu bawią dziecko fajnymi, zabawnymi opowieściami.

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za wizytę na blogu "Zaczytana do samego rana". Będę bardzo wdzięczna za pozostawienie śladu Twoich odwiedzin. Podziel się swoimi wrażeniami i refleksjami, stosując się do zasad netykiety. Spam oraz treści obraźliwe będą usuwane.

Popularne posty z tego bloga

Zielony byfyj - Sabina Waszut [ZAPOWIEDŹ WYDAWNICZA]