Posty

Wyświetlanie postów z lipiec, 2016

Bazarek z ciekawymi cytatami z książek #1

Obraz
Chcę się z Wami podzielić ciekawymi cytatami z książek, na które natknęłam się w trakcie moich lektur. A jak na tytułowym bazarku są sprzedawcy i kupcy. Ja Wam poniżej "sprzedaję" cytaty, które znalazłam,  ale Wy również możecie tu "sprzedawać" swoje. Ja chętnie je od Was "odkupię". Zapraszam do handlu wymiennego pełnego cytatów.

"Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli" - recenzja drugiego tomu sagi Ałbeny Grabowskiej

Obraz
Niedawno zrecenzowałam pierwszy tom sagi o brwinowskim rodzie Winnych (jeżeli chcesz przeczytać, kliknij tutaj ). Ponieważ byłam bardzo zadowolona z lektury, od razu wzięłam się za drugą część "Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli" . Przeczytaną książkę mogę już odłożyć na półkę i pośpieszyć do Was z recenzją.

9 najlepszych książek dla dzieci o historii z przymrużeniem oka

Obraz
Tym razem nowość na moim blogu. Do tej pory mogliście tu znaleźć recenzje i moją quasi publicystykę na temat książek. Teraz przygotowałam dla Was subiektywne zestawienie książek, które popularyzują i uczą dzieciaki historii, ale nie z nadęciem i pompatycznie, a z przymrużeniem oka. W większości są to fabularyzowane opowieści, uwypuklające wady i przywary wielkich tego kraju lub świata, w przystępny i humorystyczny sposób przybliżające dzieciom mniej i bardziej odległe czasy. Nie wiem, czy to za sprawą takich właśnie lektur, czy też stało się tak niezależnie od nich, ale moja córka uwielbia historię, głowę ma pełną wiedzy historycznej i zaskakujących ciekawostek i anegdot. Czy takie lektury przyciągną i zafascynują, to już różnie bywa, ale na pewno warto próbować, bo zawsze coś tam w małej główce może zostać. Po drugie, każde (no, prawie każde) spotkanie dziecka z książką jest wartościowe, a po trzecie proponowane przeze mnie lektury są naprawdę zabawne i przyniosą dziecio

Recenzja książki "Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli" Ałbeny Grabowskiej

Obraz
Pierwszy raz tę książkę zobaczyłam, będąc "przelotem", w pruszkowskiej  księgarni, w otoczeniu innych pozycji, które dotyczą historii Pruszkowa i jego okolic. Zaintrygowała mnie obecność w tym zbiorze powieści. Zagadka rozwiązała się, gdy "Stulecie Winnych" wzięłam do ręki i przeczytałam z tyłu okładki, że jest to powieść osadzona w pobliskim Brwinowie . I już ta książka była moja! Powodów takiego wyboru było kilka. Po pierwsze, uwielbiam sagi , historie, które dotyczą większej liczby bohaterów i toczą się na przestrzeni wielu lat. Po drugie, bardzo ciekawią mnie opowieści, zarówno autentyczne, jak i fikcyjne, z końca XIX wieku i pierwszej połowy XX wieku. Po trzecie, interesuję się historią Warszawy i okolic. Jest wiele utworów, których akcja dzieje się w Warszawie, ale umiejscowienie w podwarszawskim miasteczku jest rzadkie i tym bardziej dla mnie ciekawe.

Recenzja książki "Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej" Michała Rusinka

Obraz
Wisławą Szymborską najpierw zachwyciłam się poprzez jej wiersze. To było w czasach licealnych. Razem z przyjaciółką podsuwałyśmy sobie nawzajem te, które nas zaciekawiły lub poruszyły. Zupełnie nieoryginalnie najbardziej zapadły mi w pamięci "Kot w pustym mieszkaniu" i "Nic dwa razy" . Ten drugi wiersz można było nawet pośpiewać dzięki Korze i zespołowi Maanam. Potem zachwyciła mnie osobowość Noblistki. Z podziwem patrzyłam i słuchałam osoby o tak młodym duchu, która nie zatraciła nieomal dziecięcej fascynacji i oczarowania drobiazgami, a jednocześnie odznaczającej się niebywałą przenikliwością. Zauroczyło mnie, że o sprawach niezwykle ważnych Wisława Szymborska mówiła bez patosu, nie stawiając się w roli autorytetu, czy to z racji swojego wieku, doświadczenia, osiągnięć czy pozycji.

Recenzja książki "Śmierć sprzedawcy dywanów" Karin Wahlberg

Obraz
Po raz kolejny sięgnęłam po szwedzki kryminał. No cóż, to chyba uzależnienie. Ale od razu zastrzegam, że nie mam zamiaru się z niego leczyć. A książka, którą właśnie skończyłam czytać i teraz ją recenzuję, utwierdza mnie w przekonaniu, że mój nałóg jest tak naprawdę niegroźny, a wręcz przyjemny i relaksujący. Ostatnio opisywałam "Pocieszyciela" (moja recenzja tutaj ) Karin Wahlberg, szósty tom cyklu kryminałów z Claesem Claessonem i Veronicą Lundborg. Od razu po skończeniu tej lektury wzięłam się za kolejny, siódmy, tom tej serii - "Śmierć sprzedawcy dywanów" .